Polecenie Subversion, które jest używane do dodawania pliku lub katalogu do kopii roboczej. Nowe pozycje są dodawane do repozytorium podczas zatwierdzenia.
Aktualna wersja bazowa pliku lub folderu w kopii roboczej. To jest wersja, w której plik lub folder znajdował się, kiedy ostatnie pobieranie, aktualizacja lub zatwierdzenie zostało uruchomione. Wersja BASE zwykle nie jest równa wersji HEAD.
Polecenie to jest wykonywane tylko dla plików tekstowych, adnotuje ono każdą linię, aby pokazać wersję repozytorium, w której ostatnio była zmieniona, autora, który dokonał tej zmiany. Nasza realizacji GUI nazywana jest TortoiseBlame i pokazuje także datę/czas zatwierdzenia i opisy zmian po najechaniu myszką na numer wersji.
Określenie często stosowane w systemach kontroli wersji, aby opisać to, co się dzieje, gdy rozwój rozdziela się w danym miejscu i podąża dwiema oddzielnymi ścieżkami. Można utworzyć odgałęzienie głównej linii rozwoju w celu opracowania nowej funkcji bez konieczności czynienia głównej linii niestabilną. Można też odgałęzić stabilną wersję, na której się wykonuje się tylko poprawki błędów, podczas gdy nowe zmiany rozwojowe odbywają się na niestabilnej linii głównej. W Subversion gałąź jest zaimplementowana jako „tania kopia”.
Polecenie Subversion, które tworzy lokalną kopię roboczą do pustego katalogu przez pobranie wersjonowanych plików z repozytorium.
Cytat z księgi Subversion: „ Rekurencyjnie oczyść kopię roboczą, usuwając blokady i wznawiając niedokończone operacje. Jeśli kiedykolwiek otrzymasz błąd kopia robocza zablokowana, wykonaj następujące polecenie, aby usunąć nieaktualne blokady i uzyskać użyteczny stan kopii roboczej. ” Zauważ, że w tym kontekście blokada odnosi się do blokowania lokalnego systemu plików, nie do blokad repozytorium.
To polecenie Subversion jest wykorzystywane do przekazywania zmian w lokalnej kopii roboczej z powrotem do repozytorium, tworząc nową wersję repozytorium.
Kiedy zmiany z repozytorium zostają połączone z lokalnymi modyfikacjami, czasami obie zmiany występują na tych samych liniach. W takim przypadku Subversion nie może automatycznie wybrać wersji do wykorzystania, a plik zostaje oznaczony, że jest w stanie konfliktu. Musicie edytować plik ręcznie i rozwiązać konflikt, zanim będzie można zatwierdzić jakiekolwiek dalsze zmiany.
W repozytorium Subversion możecie utworzyć kopię pojedynczego pliku lub całego drzewa. Są one realizowane przez „tanie kopie”, które działają trochę jak link do oryginału w tym, że nie zajmują prawie wcale miejsca. Wykonywanie kopii zachowuje historię elementu w kopii, więc możecie śledzić zmiany dokonane przed wykonaniem kopii.
Po usunięciu wersjonowanego elementu (i zatwierdzeniu zmiany) nie istnieje on już w repozytorium po zatwierdzonej wersji. Ale oczywiście nadal istnieje we wcześniejszych wersjach repozytorium, więc wciąż można mieć do niego dostęp. W razie potrzeby można skopiować element usunięty i „wskrzesić” go wraz z historią.
Skrót dla „Pokaż różnice”. Bardzo przydatny, gdy trzeba dokładnie sprawdzić, jakie zmiany zostały dokonane.
To polecenie tworzy kopię wersjonowanego folderu, tak jak kopię roboczą, ale bez lokalnych folderów .svn
.
Własnościowy backend systemu plików Subversion dla repozytoriów. Może być stosowany na udziałach sieciowych. Domyślny dla repozytoriów w wersji 1.2 i nowszych.
Obiekt zasad grupy.
Najnowsza wersja pliku lub folderu w repozytorium.
Polecenie Subversion, do zaimportowania całej hierarchii folderów do repozytorium w pojedynczej wersji.
Kiedy zakłada się blokadę na wersjonowanym elemencie, zaznacza się go w repozytorium, jako niezatwierdzalny, z wyjątkiem kopii roboczej, gdzie blokada została nałożona.
Pokazuje historię wersji pliku lub folderu. Znany również jako „Historia”.
Pokazuje historię wersji pliku lub folderu. Znany również jako „Dziennik”.
Proces, w którym zmiany z repozytorium zostały dodane do kopii roboczej bez zakłócania zmian wprowadzonych na miejscu. Czasami tych zmian nie da się pogodzić automatycznie i o kopii roboczej mówi się, że jest w konflikcie.
Scalenie odbywa się automatycznie podczas aktualizacji kopii roboczej. Można również scalić konkretne zmiany od innej gałęzi za pomocą polecenia TortoiseSVN Merge.
Jeśli kopia robocza zawiera zmiany w plikach tekstowych, można użyć polecenia Subversion Diff do wygenerowania jednego pliku podsumowania tych zmian w formacie pliku różnicowego. Plik tego typu jest często określany jako „Poprawka”, i może być wysłany do kogoś innego (lub na listy mailingowe) i zastosowany w innej kopii roboczej. Ktoś bez dostępu do zatwierdzenia może dokonać zmian i przesłać plik poprawki do autoryzowanego opiekuna kodu by go zastosować. Lub, jeśli nie jest się pewnym co do zmiany, można zgłaszać poprawki dla zasięgnięcia opinii innych.
Oprócz wersjonowania katalogów i plików, Subversion pozwala na dodanie wersjonowanych metadanych - dalej zwanych „atrybutami” do każdego z plików i katalogów pod kontrolą wersji. Każdy atrybut ma swoją nazwę i wartość, podobnie jak klucz rejestru. Subversion ma pewne specjalne atrybuty, których używa wewnętrznie, jak svn:eol-style
. TortoiseSVN ma też podobne, jak tsvn:logminsize
. Możecie dodać własne atrybuty z dowolną nazwą i wybraną wartością.
Jeśli repozytorium zmienia położenie, może dlatego, że po przeniesieniu go do innego katalogu na serwerze, lub zmieniła się nazwa domeny serwera, trzeba wykonać „relocate” dla kopii roboczej, tak aby jego adresy URL wskazywały na nową lokalizację repozytorium.
Uwaga: Należy używać tego polecenia tylko jeśli kopia robocza wskazuje na to samo miejsce w tym samym repozytorium, ale repozytorium zostało przeniesione. W innych okolicznościach prawdopodobnie wymagane jest polecenie „Switch”.
Repozytorium jest centralnym miejscem, gdzie dane są zapisywane i przechowywane. Repozytorium może być miejscem, gdzie wiele baz danych oraz plików znajduje się w celu rozpowszechniania w sieci, albo też repozytorium może być miejscem, które jest bezpośrednio dostępne dla użytkownika bez konieczności podróżowania po sieci.
Kiedy pliki w kopii roboczej są pozostawione w stanie konfliktu po scaleniu, konflikty muszą być uporządkowane przez ludzi za pomocą edytora (lub może TortoiseMerge). Proces ten jest określany jako „rozwiązywanie konfliktów”. Gdy ten się zakończy, można oznaczyć skonfliktowane pliki jako rozwiązane, co pozwala na ich zatwierdzenie.
Subversion przechowuje lokalną „pierwotną” kopię każdego pliku jak on wyglądał podczas ostatniej aktualizacji kopii roboczej. Jeśli dokonano zmiany i zapada decyzja, by je cofnąć, można użyć polecenia „revert”, aby wrócić do pierwotnej kopii.
Za każdym razem podczas zatwierdzania zestawu zmian, tworzona jest jedna nowa „wersja” w repozytorium. Każda wersja reprezentuje stan drzewa repozytorium w pewnym momencie swojej historii. Jeśli chcecie cofnąć się w czasie można sprawdzić repozytorium jak wyglądało ono w wersji N.
W innym znaczeniu, wersja może odnosić się do zbioru wprowadzonych zmiany, gdy wersja ta została utworzona.
Podobnie jak pliki mogą mieć atrybuty, tak samo może każda wersja w repozytorium. Niektóre specjalne revprop są dodawane automatycznie, gdy wersja jest tworzona, a mianowicie: svn:date svn:author svn:log
, które reprezentują odpowiednio datę/czas zatwierdzenia, autora i opis zmiany. Te atrybuty mogą być edytowane, ale nie są one wersjonowane, więc jakiekolwiek zmiany są trwałe i nie mogą być cofnięte.
Często używany skrót dla Subversion.
Nazwa niestandardowego protokołu Subversion używanego przez serwer repozytorium „svnserve”.
Tak jak „Aktualizacja-do-wersji” zmienia okno czasowe kopii roboczej by pokazać inny punkt w historii, podczas gdy „Przełącz” zmienia okno przestrzenne kopii roboczej tak, aby wskazywała na inną część repozytorium. Jest to szczególnie przydatne podczas pracy z linią główną i gałęzią, które różnią się tylko kilkoma plikami. Możecie przełączać kopię roboczą między tymi dwoma i tylko zmienione pliki zostaną przeniesione.
To polecenie Subversion ściąga najnowsze zmiany z repozytorium do kopii roboczej, scalając wszelkie modyfikacje dokonane przez innych z lokalnymi zmianami z kopii roboczej.
To jest lokalna „piaskownica”, obszar, gdzie pracuje się na wersjonowanych plikach i zazwyczaj znajduje się na lokalnym dysku twardym. Aby utworzyć kopię roboczą, wykonuje się polecenie „Checkout” z repozytorium a przesyła swoje zmiany z powrotem do repozytorium używając „Commit”.