Príkaz Subversion, ktorý sa používa na pridanie súboru alebo priečinka do pracovnej kópie. Nové položky sa do úložiska pridajú, keď ich odovzdáte.
Aktuálna základná revízia súboru alebo priečinka vo vašej pracovnej kópii. Toto je revízia, v ktorej bol súbor alebo priečinok, keď bola spustená posledné overenia, aktualizácia alebo odovzdania. BASE revízia sa normálne nerovná revízii HEAD.
Tento príkaz je iba pre textové súbory a popisuje každý riadok, aby sa zobrazila revízia úložiska, v ktorej bola naposledy zmenená a autor, ktorý túto zmenu vykonal. Naša implementácia grafického užívateľského rozhrania sa nazýva TortoiseBlame a tiež ukazuje dátum a čas odovzdania a správu, keď podržíte kurzor myši nad číslom revízie.
Termín často používaný v systémoch kontroly revízií na opísanie toho, čo sa stane, keď sa vývoj v určitom bode rozvetvuje a sleduje dve samostatné cesty. Môžete vytvoriť vetvu mimo hlavnej vývojovej línie, aby ste vyvinuli novú funkciu bez toho, aby bola hlavná línia nestabilná. Alebo môžete vytvoriť stabilné vydanie, v ktorom urobíte iba opravy chýb, zatiaľ čo nový vývoj sa deje na nestabilnom kmeni. V Subversion je pobočka implementovaná ako “roztrúsená kópia” .
Príkaz Subversion, ktorý vytvorí lokálnu pracovnú kópiu v prázdnom priečinku stiahnutím verziových súborov z úložiska.
Citovať z knihy Subversion: “Rekurzívne vyčistí pracovnú kópiu, odstráni zámky a pokračuje v nedokončených operáciách. Ak niekedy dostanete chybu pracovná kópia uzamknutá, spustite tento príkaz, aby ste odstránili zastaralé zámky a dostali svoju pracovnú kópiu znova do použiteľného stavu.” Upozorňujeme, že v tejto súvislosti zámok označuje uzamknutie lokálneho súborového systému, nie uzamknutie úložiska.
Tento príkaz Subversion sa používa na prenos zmien vo vašej lokálnej pracovnej kópii späť do úložiska, čím sa vytvorí nová revízia úložiska.
Keď sa zmeny z úložiska zlúčia s miestnymi zmenami, niekedy sa tieto zmeny vyskytnú na rovnakých riadkoch. V takom prípade Subversion nemôže automaticky rozhodnúť, ktorú verziu použije a súbor je údajne v konflikte. Pred vykonaním akýchkoľvek ďalších zmien musíte súbor manuálne upraviť a vyriešiť konflikt.
V úložisku Subversion môžete vytvoriť kópiu jedného súboru, alebo celého stromu. Tieto sú implementované ako “roztrúsené kópie”, ktoré sa správajú trochu ako odkaz na pôvodný súbor, takže nezaberajú veľa miesta. Vytváranie kópií zachováva históriu jednotlivých kopírovaných objektov, takže môžete sledovať zmeny, ktoré boli vykonané pred vytvorením kópie.
Keď odstránite verziovú položku (a odovzdáte zmenu), položka po vykonanej revízii už v úložisku neexistuje. Ale samozrejme stále existuje v starších revíziách úložiska, takže k nemu máte stále prístup. V prípade potreby môžete skopírovať odstránenú položku a “vzkriesiť” ju pre kompletnosť histórie.
Skratka pre “Zobraziť odlišnosti”. Veľmi užitočné, keď chcete presne vidieť, aké zmeny boli urobené.
Tento príkaz vytvorí kópiu verziového priečinka, rovnako ako pracovná kópia, ale bez lokálnych .svn
priečinkov.
Proprietárny koncový systém súborov Subversion pre úložiská. Možno použiť na zdieľanie v sieti. Predvolené pre 1.2 a novšie archívy.
Objekt skupinovej politiky.
Posledná revízia súboru alebo priečinka v úložisku .
Príkaz Subversion na import celej hierarchie priečinkov do úložiska v jednej revízii.
Keď vyberiete zámok na verziovej položke, označíte ju v úložisku ako nezáväznú, s výnimkou pracovnej kópie, kde bol zámok odstránený.
Zobrazí istóriu revízií súboru alebo priečinka. Taktiež známy ako “história”.
Zobraziť históriu revízií súboru alebo priečinka. Taktiež známy ako “záznam” .
Proces, pri ktorom sa zmeny z úložiska pridávajú do vašej pracovnej kópie bez toho, aby boli narušené zmeny, ktoré ste už vykonali lokálne. Niekedy tieto zmeny nie je možné automaticky zosúladiť a pracovná kópia je údajne v rozpore.
K zlúčeniu dôjde automaticky, keď aktualizujete svoju pracovnú kópiu. Pomocou príkazu Zlúčiť TortoiseSVN môžete tiež zlúčiť konkrétne zmeny z inej vetvy.
Ak má pracovná kópia zmeny iba v textových súboroch, je možné použiť príkaz Subversion Porovnať odlišnosti na vygenerovanie jedného súhrnu súborov s týmito zmenami vo formáte Zjednotené odlišnosti. Súbor tohto typu sa často nazýva “Opravná záplate” a je možné ho poslať e-mailom niekomu inému (alebo do zoznamu adresátov) a použiť na inú pracovnú kópiu. Niekto bez prístupu na odovzdanie môže vykonať zmeny a odoslať súbor opravy pre oprávneného účastníka, ktorý sa môže prihlásiť. Ak si nie ste istí zmenou, môžete odoslať opravu pre ostatných na preskúmanie.
Okrem verziovania priečinkov a súborov vám Subversion umožňuje pridávať verziové metaúdaje - označované ako “vlastnosti” do každého z vašich verziových priečinkov a súborov. Každá vlastnosť má názov a hodnotu, podobne ako kľúč registra. Subversion má niektoré špeciálne vlastnosti, ktoré interne využíva, ako napr. svn:eol-style
. TortoiseSVN má niektoré tiež, ako napr. tsvn:logminsize
. Môžete pridať svoje vlastné vlastnosti s ľubovoľným názvom a hodnotou, ktorú vyberiete.
Ak sa vaše úložisko presunulo, možno preto, že ste ho presunuli do iného priečinka na serveri alebo sa zmenil názov domény servera, musíte “premiestniť” svoju pracovnú kópiu tak, aby jej adresy URL úložiska smerovali na nové miesto.
Poznámka: Tento príkaz by ste mali použiť, iba ak vaša pracovná kópia odkazuje na rovnaké miesto v rovnakom úložisku, ale samotné úložisko sa presunulo. Za akýchkoľvek iných okolností pravdepodobne budete musieť namiesto toho použiť príkaz “Prepnúť”.
Úložisko je centrálne miesto, kde sa údaje ukladajú a udržiavajú. Úložiskom môže byť miesto, kde je umiestnených viac databáz alebo súborov určených na distribúciu po sieti, alebo úložiskom môže byť miesto, ktoré je priamo prístupné užívateľovi bez nutnosti cestovania po sieti.
Keď sú súbory v pracovnej kópii po zlúčení ponechané v konfliktnom stave, tieto konflikty musí vyriešiť človek pomocou editora (alebo možno TortoiseMerge). Tento proces sa označuje ako “Riešenie konfliktov”. Po dokončení môžete konfliktné súbory označiť ako vyriešené, čo umožní ich odovzdanie.
Subversion udržuje miestnu “nedotknutú” kópiu každého súboru, aká bola pri poslednej aktualizácii pracovnej kópie. Ak ste vykonali zmeny a rozhodli ste sa ich vrátiť späť, môžete použiť príkaz “Vrátiť” pre návrat k pôvodnej kópii.
Zakaždým, keď vykonáte sústavu zmien, vytvoríte jednu novú “revíziu” v úložisku. Každá revízia predstavuje stav stromu úložiska v určitom okamihu jeho histórie. Ak sa chcete vrátiť v čase, môžete preskúmať úložisko tak, ako to bolo pri revízii N.
V inom zmysle sa revízia môže vzťahovať na sústavu zmien, ktoré sa vykonali pri vytvorení tejto revízie.
Rovnako ako súbory môžu mať vlastnosti, tak aj každá revízia v úložisku. Niektoré špeciálne vlastnosti revízie sa pridajú automaticky pri vytvorení revízie, menovite: svn:date svn:author svn:log
, ktoré predstavujú dátum/čas odovzdania, odovzdávajúceho a správu záznamu. Tieto vlastnosti je možné upravovať, ale nie sú verziové, takže každá zmena je trvalá a nemožno ju vrátiť späť.
Často používaná skratka pre Subversion.
Názov vlastného protokolu Subversion, ktorý používa server úložiska “svnserve”.
Rovnako ako “Aktualizácia na revíziu” zmení časové okno pracovnej kópie tak, aby sa pozeralo na iné miesto v histórii, takže príkaz “Prepnúť” zmení priestorové okno pracovnej kópie tak, aby ukazovalo na inú časť úložiska. Je to obzvlášť užitočné pri práci na kmeni a vetvách, kde sa líši iba niekoľko súborov. Môžete prepínať pracovnú kópiu medzi týmito dvoma a prenesú sa iba zmenené súbory.
Tento príkaz Subversion stiahne najnovšie zmeny z úložiska do vašej pracovnej kópie a zlúči všetky zmeny vykonané inými s miestnymi zmenami v pracovnej kópii.
Toto je vaše miestne “pieskovisko”, oblasť, kde pracujete na verziových súboroch a zvyčajne sa nachádza na vašom lokálnom pevnom disku. Pracovnú kópiu vytvoríte vykonaním príkazu “Overiť” z úložiska a svoje zmeny vrátite späť do úložiska použitím príkazu “Odovzdať” .