Obsah
Tato kapitola je mírně upravená verze téže kapitoly v knize Subversion. On-line verze knihy Subversion je k dispozici zde: http://svnbook.red-bean.com/.
Tato kapitola je krátký, neformální úvod do Subversion. Pokud nejste obeznámeni se správou verzí, tato kapitola je určitě pro Vás. Začneme diskusi o obecných představách o správě verzí, propracujeme se ke konkrétním myšlenkám Subversion, a ukážeme si některé jednoduché příklady použití Subversion.
I přesto, že příklady uvedené v této kapitole ukazují lidi sdílející sbírky zdrojového kódu programu, mějte na paměti, že Subversion může spravovat jakýkoli druh souborů - není omezen na pomoc programátorům.
Subversion je centralizovaný systém pro sdílení informací. Jejím jádrem je úložiště, které je centrálním skladištěm dat. Úložiště uchovává informace ve formě stromu souborového systému - typická hierarchie souborů a adresářů. Libovolný počet klientů se připojí k úložišti a pak z těchto souborů čtou nebo do nich zapisují. Zapisováním dat klient zpřístupňuje informací ostatním; čtením dat klient od ostatních informace obdrží.
Tak proč je to zajímavé? Zatím to zní jako definice typického souborového serveru. A skutečně, úložiště je typ souborového serveru, ale není to jen tak nějaký souborový server. Co dělá úložiště Subversion zvláštní je, že si pamatuje každou změnu která kdy byla na něj vložena: každou změnu každého souboru, a dokonce i změny v samotném stromovém adresáři, jako je přidávání, mazání a přeskupování souborů a adresářů.
Když klient čte data z úložiště, obvykle vidí pouze poslední verzi stromu souborového systému. Ale klient má také možnost zobrazit předchozí stavy souborového systému. Například, klient může položit historickou otázky jako: „co tento adresář obsahoval minulou středu?“, nebo „kdo byl poslední, kdo změnil tento soubor, a jaké změny udělali? “To jsou druhy otázek, které jsou srdcem každého systému pro správu verzí: systémy, které jsou navrženy tak, aby uchovávaly a sledovaly změny údajů v čase.