Základní představa

Než Vás vtáhneme do práce se skutečnými soubory, je důležité získat přehled o tom, jak Subversion funguje a jaké jsou používány výrazy.

Úložiště

Subversion používá centrální databázi, která obsahuje všechny soubory kontrolované verzí s jejich kompletní historií. Tato databáze je označována jako úložiště. Úložiště normálně existuje na souborovém serveru, na kterém běží Subversion server program, který dodává na vyžádání klientů Subversion (např. TortoiseSVN) obsah. Zálohujete-li si pouze jednu věc, zálohujte si úložiště, protože to je definitivní hlavní kopie všech vašich dat.

Pracovní kopie

Zde provádíte skutečnou práci. Každý vývojář má svoji vlastní pracovní kopii, někdy také známou jako sandbox, na svém lokálním PC. Můžete si stáhnout nejnovější verzi z úložiště, pracovat na ni lokálně bez ovlivnění někoho jiného. Pak, když jste spokojeni se změnami, které jste provedli, je odevzdejte zpět do úložiště.

Pracovní kopie Subversion neobsahuje historii projektu, ale ponechává si kopii souborů, tak jak existují v úložišti předtím, než jste začali provádět změny. To znamená, že je snadné přesně zkontrolovat, jaké změny jste provedli.

Také je potřeba vědět, kde najít TortoiseSVN, protože z nabídky Start není moc vidět. To je proto, že TortoiseSVN je rozšíření rozhraní, takže nejdříve spusťte Průzkumníka Windows. Klikněte pravým tlačítkem na adresář v Průzkumníku a měli byste takto vidět některé nové položky v kontextovém menu:

Obrázek 1.1. Menu TortoiseSVN pro složky bez verzí

Menu TortoiseSVN pro složky bez verzí