Vo väčšine projektov budete mať súbory a priečinky, ktoré by nemali podliehať správe verzií. Môžu to byť súbory vytvorené kompilátorom, *.obj, *.lst
, možno výstupný priečinok používaný na uloženie spustiteľného súboru. Kedykoľvek vykonáte zmeny, TortoiseSVN zobrazí vaše bezverziové súbory, ktoré vyplnia zoznam súborov v dialógovom okne odovzdania. Toto zobrazenie môžete samozrejme vypnúť, ale potom môžete zabudnúť pridať nový zdrojový súbor.
Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť týmto problémom, je pridať odvodené súbory do zoznamu ignorovaných projektov. Takto sa nikdy nezobrazia v dialógovom okne odovzdania, ale skutočné zdrojové bezverziové súbory budú stále označené.
Ak kliknete pravým tlačidlom myši na jeden z bezverziových súborov a vyberiete príkaz z kontextovej ponuky → zobrazí sa podponuka, ktorá vám umožní vybrať iba tento súbor alebo všetky súbory s rovnakou príponou. Obidve podponuky majú tiež ekvivalent (rekurzívne)
. Ak vyberiete viac súborov, neexistuje žiadna podponuka a môžete pridať iba tieto konkrétne súbory/priečinky.
Ak sa rozhodnete (rekurzívnu)
verziu kontextovej ponuky ignorovať, bude položka ignorovaná nielen pre vybraný priečinok, ale aj pre všetky podpriečinky. Toto si však vyžaduje klientov SVN verzie 1.8 alebo vyššej.
Ak chcete odstrániť jednu alebo viac položiek zo zoznamu ignorovaných, kliknite pravým tlačidlom myši na tieto položky a vyberte → Môžete tiež získať prístup k vlastnosti priečinka svn:ignore
priamo. To vám umožní určiť všeobecnejšie vzory použitím zovšeobecnením súborov, ktoré je popísané v nasledujúcej časti. Pre viac informácií o priamom nastavovaní vlastností si prečítajte časť “Nastavenia Projektu”. Upozorňujeme, že každý vzor ignorovania musí byť umiestnený na samostatnom riadku. Ich oddelenie medzerami nefunguje.
Ďalším spôsobom, ako ignorovať súbory, je pridať ich do priečinka globálny zoznam ignorovaných. Veľký rozdiel je v tom, že globálny zoznam ignorovaných údajov je vlastnosťou klienta. Vzťahuje sa na všetky projekty Subversion, ale iba na klientskom počítači. Pokiaľ je to možné je všeobecne lepšie použiť vlastnosť svn:ignore
, pretože sa dá použiť na konkrétne oblasti projektu a funguje to pre všetkých, ktorí si projekt overia. Pre viac informácií si prečítajte “Všeobecné nastavenia”.
Verziové súbory a priečinky nemožno nikdy ignorovať - to je vlastnosť programu Subversion. Ak ste verziu súboru vytvorili omylom, prečítajte si pokyny “Ignorovať súbory, ktoré sú už verziové”, ako ich vytvoriť “bezverziové”.
Vzory ignorovania Subversion využívajú zovšeobecnenie súborov, techniku, ktorá sa pôvodne v Unixe používala na špecifikáciu súborov s použitím meta-znakov ako zástupných znakov. Nasledujúce znaky majú osobitný význam:
Zhodnosť s ľubovoľným reťazcom znakov vrátane prázdneho reťazca (bez znakov).
Zhodnosť s ľubovoľným jedným znakom.
Zhodnosť s ktorýmkoľvek zo znakov uvedených v hranatých zátvorkách. V zátvorkách je dvojica znakov oddelených znakom “-” znamená zhodnosť akéhokoľvek lexikálneho znaku medzi týmito dvoma znakmi. Napríklad [AGm-p]
sa zhoduje s ktorýmkoľvek z A
, G
, m
, n
, o
alebo p
.
Pri porovnávaní vzorov sa rozlišujú veľké a malé písmená, čo môže vo Windows spôsobiť problémy. Necitlivosť na malé a veľké písmená môžete vynútiť spárovaním znakov, napríklad ignorovaním *.tmp
bez ohľadu na prípad, môžete použiť vzor ako *.[Tt] [Mm] [Pp]
.
Ak chcete oficiálnu definíciu zovšeobecnenia, nájdete ju v špecifikáciách IEEE pre prostredie príkazového jazyka Poznámka zodpovedajúceho vzoru .
Vo svojom vzore by ste nemali zahrnúť informácie o ceste. Zhodnosť vzorov je určená na použitie proti obyčajným názvom súborov a názvov priečinkov. Ak chcete ignorovať všetky CVS
priečinky, stačí pridať CVS
do zoznamu ignorovaných. Nie je potrebné špecifikovať CVS */CVS
ako v predchádzajúcich verziách. Ak chcete ignorovať všetky tmp
priečinky, ak existujú vnútri prog
priečinka, ale nie vnútri doc
priečinka, mali by ste namiesto tejto vlastnosti použiť svn:ignore
. Neexistuje spoľahlivý spôsob, ako to dosiahnuť použitím globálnych vzorov ignorovania.