Čo robí TortoiseSVN tak dobrým klientom Subversion? Tu je krátky zoznam funkcií.
TortoiseSVN sa bezproblémovo integruje do prostredia Windows (t. j. Prieskumníka). To znamená, že môžete pokračovať v práci s nástrojmi, ktoré už poznáte. A nemusíte vždy prechádzať do inej aplikácie, keď potrebujete funkcie riadenia verzií.
Nie ste obmedzovaní pri používaní programu Prieskumníka Windows; kontextové ponuky TortoiseSVN fungujú v mnohých ďalších programoch na správu súborov a tiež v dialógovom okne Súbor/Otvoriť, ktoré je spoločné pre väčšinu štandardných aplikácií pre Windows. Mali by ste však mať na pamäti, že TortoiseSVN je zámerne vyvinutý ako rozšírenie Prieskumníka Windows. Je teda možné, že v iných aplikáciách nie je integrácia taká komplexná a napr. prekrytia ikon sa nemusia zobrazovať.
Stav všetkých verziových súborov a priečinkov je indikovaný malými ikonami prekrytia. Takto môžete okamžite vidieť, aký je stav vašej pracovnej kópie.
Keď uvediete zoznam zmien v súbore alebo priečinku, kliknutím na revíziu zobrazíte komentáre k danému odovzdaniu. Môžete tiež vidieť zoznam zmenených súborov - stačí dvakrát kliknúť na súbor a uvidíte, čo sa presne zmenilo.
Dialógové okno odovzdania obsahuje zoznam všetkých položiek, ktoré budú zahrnuté do odovzdania a každá položka má zaškrtávacie políčko, aby ste si mohli vybrať, ktoré položky chcete zahrnúť. Môžu byť zaznamenané aj bezverziové súbory, pre prípad, že ste zabudli pridať tento nový súbor.
Všetky príkazy Subversion sú dostupné z kontextovej ponuky prieskumníka. TortoiseSVN tam pridáva svoju vlastnú pod-ponuku.
Pretože TortoiseSVN je klient Subversion, chceme vám tiež ukázať niektoré z funkcií samotného Subversion:
CVS sleduje iba históriu jednotlivých súborov, ale Subversion implementuje “virtuálne” verziový súborový systém, ktorý v priebehu času sleduje zmeny v celých stromoch priečinkov. Súbory a priečinky sú verziové. Výsledkom je, že sú skutočné klienttské príkazy posunúť a kopírovať, ktoré pracujú so súbormi a priečinkami.
Odovzdanie je pridané do úložiska kompletne, alebo nie je vôbec pridané. Toto umožňuje vývojárom vytvárať a odovzdávať zmeny ako logické celky.
Každý súbor a priečinok má neviditeľnú sústavu “vlastností”. Môžete si vymyslieť a uložiť ľubovoľný pár kľúč/hodnota podľa svojho želania. Vlastnosti sú označené verziou rovnako ako obsah súborov.
Subversion má abstraktnú predstavu o prístupe do úložiska, čo ľuďom uľahčuje implementáciu nových sieťových mechanizmov. Subversion “pokročilý” sieťový server je modul pre webový server Apache, ktorý komunikuje variantom HTTP volaním WebDAV/DeltaV. To dáva Subversionu veľkú výhodu v stabilite a prevádzkyschopnosti pričom poskytuje rôzne kľúčové funkcie: napríklad autentifikáciu, autorizáciu, kompresiu prenosu a prehliadanie archívov. K dispozícii je tiež menší samostatný proces servera Subversion. Tento server komunikuje vlastným protokolom, ktorý je možné ľahko tunelovať cez ssh.
Subversion vyjadruje rozdiely v súboroch použitím binárneho diferenciačného algoritmu, ktorý pracuje rovnako na textových (človekom čitateľných) aj binárnych (človekom nečitateľných) súboroch. Oba typy súborov sú v úložisku uložené rovnako komprimované a rozdiely sa v sieti prenášajú oboma smermi.
Cena rozvetvenia a značenia príznakmi nemusí byť úmerná veľkosti projektu. Subversion vytvára vetvy a príznaky jednoduchým kopírovaním projektu použitím mechanizmu podobného pevnej linke. Tieto operácie teda zaberajú iba veľmi malé, stále množstvo času a veľmi málo miesta v úložisku.