Manuals

Kapitola 3. Úložisko

Obsah

Vytvorenie úložiska
Vytvorenie úložiska klientom príkazového riadku
Vytvorenie úložiska aplikáciou TortoiseSVN
Lokálny prístup do úložiska
Prístup k úložisku pri sieťovom zdieľaní
Rozloženie úložiska
Záloha úložiska
Skripty háku na strane servera
Odkazy overenia
Prístup do úložiska

Bez ohľadu na to, aký protokol použijete na prístup do svojich úložísk, vždy musíte vytvoriť aspoň jedno úložisko. To možno vykonať pomocou klienta príkazového riadku Subversion alebo pomocou TortoiseSVN.

Ak ste ešte nevytvorili úložisko Subversion, je čas to urobiť teraz.

Vytvorenie úložiska

Vytvorenie úložiska klientom príkazového riadku

  1. Vytvorte prázdny priečinok s názvom SVN (napr. D:\SVN\), ktorý sa použije ako koreňový pre všetky vaše úložiská.

  2. Vytvorte ďalší priečinok MyNewRepository vnútri D:\SVN\ .

  3. Otvorte príkazový riadok (alebo DOS-okienko), zmeňte sa na D:\SVN\ a napíšte

    svnadmin create --fs-type fsfs MyNewRepository

Teraz máte nové úložisko umiestnené na D:\SVN\MyNewRepository.

Vytvorenie úložiska aplikáciou TortoiseSVN

Obrázok 3.1. Ponuka TortoiseSVN pre bezverziové priečinky

Ponuka TortoiseSVN pre bezverziové priečinky

  1. Otvorte Prieskumníka Windows

  2. Vytvorte nový priečinok a pomenujte ho napr. SVNReposity

  3. Kliknite pravým tlačidlom myši na novovytvorený priečinok a vyberte TortoiseSVNTu vytvoriť úložisko....

    Vo vnútri nového priečinka sa potom vytvorí úložisko. Tieto súbory sami neupravujte !!!. Ak sa vyskytnú chyby, uistite sa, či je priečinok prázdny a chránený proti zápisu.

    Tiež sa vás opýta, či chcete v úložisku vytvoriť štruktúru priečinkov. Informácie o možnostiach rozvrhnutia nájdete v “Rozloženie úložiska” .

    TortoiseSVN nastaví ikonu vlastného priečinka pri vytváraní úložiska, aby ste mohli ľahšie identifikovať miestne úložiská. Ak vytvárate úložisko oficiálnym klientom príkazového riadku, takáto ikona priečinka nie je priradená.

Tip

Tiež vám odporúčame, aby ste vôbec nepoužívali prístup file://, okrem lokálnych testovacích účelov. Používanie servera je bezpečnejšie a spoľahlivejšie pre všetko okrem samostatného vývojára.

Lokálny prístup do úložiska

Pre prístup k lokálnemu úložisku potrebujete cestu k tomuto priečinku. Pamätajte, že Subversion očakáva všetky cesty úložiska vo forme file:///C:/SVNRepository/. Všimnite si použitie lomiek v celom texte.

Ak chcete získať prístup k úložisku umiestnenému v zdieľanej sieti, môžete použiť mapovanie jednotiek alebo cestu UNC. Pre cesty UNC je formulár file://ServerName/path/to/repos/ . Upozorňujeme, že tu sú iba dve úvodné lomky.

Pred SVN 1.2 sa cesty UNC museli uvádzať v nejasnejšej podobe file:///\ServerName/path/to/repos. Táto forma je stále podporovaná, ale neodporúča sa.

Prístup k úložisku pri sieťovom zdieľaní

Aj keď teoreticky je možné umiestniť úložisko FSFS na zdieľanie v sieti a umožniť mu prístup viacerým používateľom protokolom file://, toto je určite nie je odporúčané. V skutočnosti vás dôrazne od toho odrádzame a nepodporujeme takéto použitie z rôznych dôvodov:

  • Najskôr poskytujete každému používateľovi priamy prístup na zápis do úložiska, takže každý používateľ môže omylom vymazať celé úložisko alebo spôsobiť, že bude iným spôsobom nepoužiteľný.

  • Po druhé, nie všetky protokoly na zdieľanie súborov v sieti podporujú zamykanie, ktoré vyžaduje Subversion, takže môžete zistiť, že váš archív je poškodený. Možno sa to nestane okamžite, ale jedného dňa sa dvaja používatelia pokúsia o prístup do úložiska súčasne.

  • Po tretie, povolenia súboru musia byť nastavené len tak. Možno sa vám bude asi dariť s natívnym zdieľaním Windows, ale SAMBA je obzvlášť ťažká.

  • Ak jedna osoba nainštaluje novšiu verziu klienta, ktorá inovuje formát úložiska, všetci ostatní nebudú mať prístup do úložiska, kým tiež neaktualizuje na novú verziu klienta.

Prístup file:// je určený iba pre lokálny prístup samostatného užívateľa, najmä na testovanie a ladenie. Keď chcete skutočne zdieľať úložisko musíte nastaviť správny server a nie je to ani zďaleka také ťažké, ako si myslíte. Prečítaním “Prístup do úložiska” nájdete pokyny pre výber a nastavenie servera.

Rozloženie úložiska

Pred importom údajov do úložiska by ste si mali najskôr premyslieť, ako chcete svoje údaje usporiadať. Ak použijete jedno z odporúčaných usporiadaní, budete to mať neskôr oveľa jednoduchšie.

Existuje niekoľko štandardných odporúčaných spôsobov usporiadania úložiska. Väčšina ľudí vytvára kmeňový priečinok na udržiavanie hlavná línie vývoja, priečinok vetiev, ktorý obsahuje kópie vetiev, priečinok príznakov, ktorý obsahuje kópie príznakov. Ak úložisko obsahuje iba jeden projekt, ľudia si často vytvárajú tieto priečinky najvyššej úrovne:

/trunk
/branches
/tags
    

Pretože toto rozloženie je tak bežne používané, pri vytváraní nového úložiska aplikáciou TortoiseSVN ponúkne vytvorenie štruktúry priečinkov aj pre vás.

Ak úložisko obsahuje viac projektov, ľudia často indexujú svoje rozloženie podľa vetiev:

/trunk/paint
/trunk/calc
/branches/paint
/branches/calc
/tags/paint
/tags/calc
    

...alebo podľa projektu:

/paint/trunk
/paint/branches
/paint/tags
/calc/trunk
/calc/branches
/calc/tags
    

Indexovanie podľa projektu má zmysel, ak projekty spolu úzko nesúvisia a každý z nich sa kontroluje individuálne. Pre súvisiace projekty, kde môžete overiť všetky projekty naraz, alebo kde sú všetky projekty spojené do jedného distribučného balíka, je často lepšie indexovať podľa vetiev. Týmto spôsobom máte k dispozícii iba jeden kmeňový server na overenie a vzťahy medzi podprojektami sú ľahšie viditeľné.

Ak prijmete najvyššiu úroveň prístupu /trunk /tags /branches, nedá sa povedať, že musíte skopírovať celý kmeň pre každú vetvu a príznak. V niektorých ohľadoch ponúka táto štruktúra väčšiu flexibilitu.

Pre nesúvisiace projekty môžete radšej použiť samostatné úložiská. Keď vykonáte zmeny, zmení sa iba číslo revízie celého úložiska, nie číslo revízie projektu. Zdieľanie úložiska s 2 nesúvisiacimi projektmi môže znamenať veľké medzery v číslach revízií. Projekty Subversion a TortoiseSVN sa objavujú na rovnakej adrese hostiteľa, ale sú to úplne samostatné úložiská, ktoré umožňujú nezávislý vývoj a nedochádza k nejasnostiam v číslach zostavenia.

Tieto bežné usporiadania môžete samozrejme ignorovať. Môžete vytvoriť akýkoľvek druh variácie, čo bude pre vás alebo váš tím najlepšie vyhovovať. Pamätajte, že čokoľvek si vyberiete, nejde o trvalý záväzok. Svoje úložisko môžete kedykoľvek usporiadať. Pretože vetvy a značky sú obyčajné priečinky, TortoiseSVN ich môže presúvať alebo premenovávať, ako chcete.

Prechod z jedného rozloženia na druhé je iba otázkou vydania série pohybov na strane servera; Ak sa vám nepáči, ako sú veci v úložisku organizované, jednoducho pohrajte sa s priečinkami.

Takže ak ste vo svojom úložisku ešte nevytvorili základnú štruktúru priečinkov, mali by ste to urobiť teraz. Existujú dva spôsoby, ako to dosiahnuť. Ak si chcete jednoducho vytvoriť štruktúru /trunk /tags /branches môžete na vytvorenie troch priečinkov (v troch samostatných potvrdeniach) použiť prehliadač úložiska. Ak chcete vytvoriť hlbšiu hierarchiu, je jednoduchšie najskôr vytvoriť štruktúru priečinkov na disku a importovať ich v jednom potvrdení, napríklad takto:

  1. vytvorte nový prázdny priečinok na pevnom disku

  2. vytvorte si v tomto priečinku požadovanú štruktúru priečinkov na najvyššej úrovni - zatiaľ doň nevkladajte žiadne súbory!

  3. importujte túto štruktúru do úložiska kliknutím pravým tlačidlom myši na priečinok, ktorý obsahuje túto štruktúru priečinkov a vyberte ponuku TortoiseSVNImportovať.... V dialógovom okne importu zadajte adresu URL do svojho úložiska a kliknite na tlačidlo OK. Týmto sa dočasný priečinok importuje do koreňového úložiska, aby sa vytvorilo základné rozloženie úložiska.

Upozorňujeme, že názov priečinka, ktorý importujete, sa v úložisku nezobrazuje, iba jeho obsah. Napríklad vytvorte nasledujúcu štruktúru priečinkov:

C:\Temp\New\trunk
C:\Temp\New\branches
C:\Temp\New\tags
      

ImportC:\Temp\New do koreňového úložiska, ktorý potom bude vyzerať takto:

/trunk
/branches
/tags
      

TortoiseSVN homepage