Předmluva

Obsah

Co je TortoiseSVN?
Funkce TortoiseSVN
Licence
Vývoj
Historie TortoiseSVN
Poděkování
Průvodce Čtením
Terminologie použitá v tomto dokumentu

Správa verzí je umění řízení změn informací. To dlouho byl zásadní nástroj pro programátory, kteří obvykle tráví svůj čas prováděním malých změn v softwaru a pak další den vracejí nebo odevzdají některou z těchto změn. Představte si, že tým takovýchto vývojářů pracuje současně - a možná i na stejném souboru ve stejnou chvíli! - a můžete vidět, proč je zapotřebí systém pro zvládnutí potencionálního chaosu.

Co je TortoiseSVN?

TortoiseSVN je bezplatný open-source Windows klient pro Apache™ Subversion®, systém pro správu verzí. To znamená, že TortoiseSVN spravuje soubory a adresáře v průběhu času. Soubory jsou uloženy v centrálním úložišti. Úložiště je podobné běžnému souborovému serveru, až na to, že si pamatuje každou změnu, kdo kdy ve Vašich souborech a adresářích udělal. To vám umožní obnovit starší verze souborů a zkoumat historii, jak a kdy se Vaše data změnila, a kdo je změnil. To je důvod, proč si mnoho lidí myslí, že Subversion, a systémy pro správu verzí vůbec, je jako stroj času.

Některé systémy pro správu verzí jsou také software pro řízení konfigurace (SCM). Tyto systémy jsou speciálně přizpůsobeny pro správu stromů zdrojového kódu, a mají mnoho funkcí, které jsou specifické pro vývoj software - jako je nativní podpora programovacích jazyků, nebo dodávají nástroje pro vytváření softwaru. Subversion, nicméně, není jeden z těchto systémů, je to všeobecný systém, který lze použít ke správě všech sbírek souborů, včetně zdrojového kódu.