U većini projekata vi imate fajlove i foldere koji nisu subjekat kontrole verzija. Oni mogu uključivati fajlove kreirane kompajlerom, *.obj, *.lst
, možda izlazni folder korišćen za smeštanje izvršnih fajlova. Kadagod urezujete izmene, TortoiseSVN prikazuje vaše neverzionisane fajlove koji popunjavaju listu u dijalogu urezivanja. Svakako da možete isključiti ovo prikazivanje, ali tada možete zaboraviti da dodate nove fajlove izvornog koda.
Najbolji način da se izbegnu ovi problemi je da se razvojni fajlovi dodaju listi zanemarenih u projektu. Na taj način oni se nikad ne prikazuju u dijalogu urezivanja, a pravi neverzionisani fajlovi izѕvornog koda su još uvek označeni.
Ako uradite desni klik na pojedinačni neverzionisani fajl, i izaberete komandu → iz kontekst menija, submeni se pojavljuje dozvoljavajući da izaberete baš taj fajl, ili sve fajlove sa istom ekstenzijim. Oba submenija takođe imaju (rekurzivno)
ekvivalent. Ako izaberete više fajlova nema submenija i možete samo da dodate te specifične fajlove/foldere.
Ako izaberete (rrekurzivno)
verziju zanemarivanja kontekst menija, stavka će biti zanemarena ne samo za izabrane foldere već i sve subfoldere takođe.Međutim ovo zahteva SVN klijent verziju 1.8 ili višu.
Ako želite da uklonite jednu ili više stavki iz liste zanemarenih, desni klik na te stavke i izaberite → Možete takođe pristupiti folderu svn:ignore
osobina direktno. To vam omogućava da specificirate mnogo opštiji model koristeći globiranje imena fajlova, opisano u sledećem paragrafu. Pročitajte odeljak pod imenom „Podešavanje projekta“ za više informacija o podešavanju osobina direktno. Molim vas budite pažljivi jer svaki model zanemarivanja mora da bude smešten u posebnoj liniji. Odvajanje razmakom ne radi.
Drugi nčin da se zanemare fajlovi je da se dodaju u globalnu listu zanemarivanja. Velika razlika ovde je da je globalna lista zanemarivanja je klijentska osobina. Primenjuje se na sve Subverzione projekte, ali na samo na klijentovom PC. Generalno je bolje da se koristi svn:ignore
osobina kada je moguće jer može biti primenjena na specifičnu oblast projekta, i to radi za svakog ko preuzme projekat. Pročitajte odeljak pod imenom „Generalno podešavanje“ za više informacija.
Verzionisani fajlovi i imenici ne mogu biti nikad zanemareni - to je osobina Subverzije. Ako verzionišete fajl greškom pročitajte odeljak pod imenom „Zanemarivanje fajlova koji su već verzionisani.“ za instrukcije kako da ga „odverzionišete“.
Subverzioni model zanemarivanja koristi globalisanje imena fajlova kao tehniku originalno korićenu u Uniksu da se specificiraju fajlovi koristeći meta-karaktere kao džokere. Sledeći karakteri imaju specijalna značenja:
Čini sličnim svaki string karaktera, uključujući prazan string (bez karaktera).
Hvatanje bilo kog pojedinog karaktera.
Čini sličnim bilo koji karakter zatvoren u srednjoj zagradi. U okviru zagrada, par karaktera odvojenih sa „-“ čine sličnim svaki karakter leksički između ta dva. Na primer [AGm-p]
čini sličnim svaki od A
, G
, m
, n
, o
or p
.
Model sparivanja zavisi od veličine slova, što može uzrokovati problem na Vindouzu. Možete fosirati nezavisnost od veličine slova na teži način sparivanjem karaktera, tj. zanemarivanjem *.tmp
bezo bzira od veličine slova, možete koristiti model *.[Tt][Mm][Pp]
.
Ako želite zvaničnu definiciju globalisanja naćićete je u IEEE specifikacijama za komandni jezik školjke Pattern Matching Notation.
Ne ptreba da uključite informaciju putanje u vašem modelu. Traženje modela namerava da bude korišćeno prema punim imenima fajla i foldera. Ako želite da zanemarite sve CVS
foldere, samo dodajte CVS
u listu zanemarivanja. Nema potrebe da se specificira CVS */CVS
kako ste radili u ranijim verzijama. Ako želite da zanemarite sve tmp
foldere kada oni postoje u prog
folderu ali ne u okvoru doc
foldera treba da koristite svn:ignore
osobinu umestotoga. Nema pouzdanog načina da se ovo postigne koristeći model zanemarivanja.